typy postavy - ženské siluety

Najčastejšie ženské typy postavy

Určite ste už natrafili v médiách na rôzne rady, čo sa hodí pre typ postavy hruška, typ postavy jablko, presýpacie hodiny a tak podobne.

Na článok do časopisu je to zaujímavá téma a pár tipov na inšpiráciu môže ženám pomôcť. Aj vy si tam iste nájdete niečo, čo sa vám hodí.  Za predpokladu, že viete určiť svoj typ postavy. V praxi sa bežne stretávam s tým, že ženy si nevedia určiť typ svojej postavy, alebo ho určia nesprávne. Sám seba človek často nevidí reálne.

Všeobecné rady nie sú príliš cenné, je to len pár tipov a príliš povrchných rád, často dokonca aj nesprávnych. Cenné sú konkrétne rady pre vás osobne. S vašou výškou, váhou, proporciami. A tie si v časopisoch neprečítate. Ani na internete nie. Je potrebná osobná analýza, zhodnotenie a individuálne riešenie.

Strihové poradenstvo je po farbách druhým dôležitým krokom, je kľúčom k správnemu výberu strihov pre tvar vášho tela. Ak odev sedí vašej postave aj z hľadiska strihu a materiálu a ešte má tú správnu farbu a odtieň,  pristane vám.  Niekedy to nie je jednoduché, bojujete s malým výberom v obchode alebo svojim pocitom pohodlia.

Skúšali ste sa už niekedy nakresliť ?

Čo by z toho vyšlo? Obdĺžnik, trojuholník, kruh, ovál? Skúste si teraz len tak pre zaujímavosť nakresliť tvar vášho tela. A pozrite sa do zrkadla, vzpriamená a oblečená v niečom priliehavom, či ste to vystihla. Aký je to tvar? Hranatý, oblý? Je to trojuholník, obdĺžnik, osmička, kruh, kosoštvorec?

To, ako sa vnímame, nemusí zodpovedať skutočnosti. Naša predstava je zaťažená tým ako by sme sa chceli vidieť, alebo naopak hodnotíme svoje proporcie príliš prísne. Pri testoch sa ukázalo, že ak ženám ukázali prototypy postáv od veľmi štíhlej po plnú očíslovaných od 1 po 6, väčšina sa priradila k plnšej postave, než mali v skutočnosti.

Typy postáv v strihovom poradenstve ktoré používam sú nazývané podľa obrysovej siluety postavy trojuholník, obdĺžnik, zúžený obdĺžnik, diamant, hruška, osmička (presýpacie hodiny), váza, diamant. Pri stanovení tvaru postavy sa berie do úvahy nielen silueta, ale aj telesné pomery pása, pliec, bokov, oblosť alebo hranatosť tvarov a ďalšie faktory. Silueta je len jednou z premenných v zložitom vzorci pre návrhy strihov. Strihy kreslím pre účely výberu odevov v obchode, a aj pre účely šitia na zákazku.

Ak vám konfekcia nesedí, poradím vám krajčírsky salón, kde vám vaše modely ušijú. Už niekoľko rokov mám dobre fungujúcu spoluprácu so salónom  LADA v Bratislave, kde šijú skúsené šikovné krajčírky. Moje kresby strihového riešenia odevov sú dostačujúcim modelom pre  zhotovenie krajčírskych strihov a modelov.

Typy ženských postáv

typy ženských postáv

Trojuholník na špici má  široké plecia a niekedy aj plné prsia. Tento typ postavy často majú bývalé plavkyne. Najväčší objem je v hornej časti tela. Trojuholník na špici má rôzne podoby. S menším poprsím je tento typ postavy chlapčenská športová postava.

Obdĺžnik je rovná postava, nemá výrazný driek ani boky. Táto postava je tiež málo ženská, chýbajú jej krivky. Presnejšie je to stanovené optickým vnímaním aj číselnými pomermi drieku a bokov. Každý chce to čo nemá a tak ženy tejto postavy často túžia po bokoch a ženských tvaroch, ktoré nemajú. Aj to sa dá opticky získať.

Zúžený obdĺžnik je verzia , ktorá má driek o niečo formovanejší, ale stále málo výrazný.

Presýpacie hodiny alebo osmička sú typom postavy, akú túžia mať mnohé z vás ( 90-60-90 alebo tento pomer môže byť zachovaný v menších alebo väčších číslach, napríklad 102- 68-102 cm). Je to veľmi ženská postava, ktorú charakterizuje oblosť a ženskosť.  Je jedno akej je veľkosti, ak je rozdiel pása a bokov výrazný ( okolo 30 cm), je veľmi atraktívna pre mužov. Avizuje totiž plodnosť, schopnosť priviesť na svet potomkov a tak pračlovek v nás reaguje na takého pomery veľmi pozitívne. Samozrejme, sú aj typy mužov, ktorí majú radi androgýnne postavy , to už je ale vplyv civilizácie, médií a zmien vo vnímaní ženskej krásy. To by bolo na samostatnú tému. Výtvarné diela minulosti a teoretické štúdie sú zaujímavým zdrojom, ako sa menil ideál ženskej krásy v rôznych epochách.

Hruška je u žien neobľúbený typ postavy, takmer každá klientka chce svoje boky opticky zúžiť. Tento typ postavy je veľmi ženský a typický je nepomer hornej a spodnej časti tela. Rozdiel v číslach konfekcie býva aj o 2- 3 veľkostné čísla. Muži si, naopak, na väčšie pozadie ani boky u žien nesťažujú, ale dámy podliehajú vplyvu médií a túžia svoje tvary upraviť aspoň opticky. Ramená sú užšie ako boky a v extrémnych prípadoch vyzerá telo ako zložené z dvoch postáv, hornej štíhlej a dolnej plnej.

Hrušky sú však rôzne, podľa toho, ako vysoko majú posadené boky a či ich boky tvorí široká panva, alebo tuk. Podľa typu bokov, výšky a ďalších parametrov majú rôzne návrhy na sukne i nohavice. Tento typ postavy má obvykle menšie prsia, ale môže ich mať aj plné, dôležitý je obrys tela a pomery pás-boky-prsia-plecia.

Jablko je asi najhorším typom postavy, akú si viete predstaviť. Najväčšiu hmotnosť má práve v oblasti drieku. Zbožňujem všeobecné popisy, kde píšu, ako má určite pekné nohy. Tento typ postavy mám aj ja, a pekné dlhé nohy bohužiaľ nemám, nie sú automaticky nadelené prírodou k tomuto typu postáv! Jablko nemá široké boky, ale zato má nadelené bruško. Táto postava pás nemá tamer žiadny, ale tuku v tejto oblasti má na rozdávanie. Ideálne sú  saká a svetríky, ktoré čo – to zamaskujú, postavu zoštíhlia a opticky predĺžia.

Na fotografii vidíte nevhodný model šiat s veľkým grafickým vzorom, v ktorom klientka prišla. Veľký vzor a veľké plochy ju robia mohutnejšiu než v skutočnosti je, veľké obrazce na šatách zväčšujú priestor. Nepomáha, že podklad je čierny. Na vedľajšej fotografii tá istá žena v bodkovaných šatách s tenučkým opaskom a sakom. Postava vyzerá hneď štíhlejšia a vyššia!

Vhodné sú všetky vertikálne a šikmé línie na hornej časti postavy, pasminy, výstrihy do V, aj preložené. Tento typ máva často pekné poprsie, takže pozornosť treba sústrediť okrem tváre tam, výstrihy do V a preložené tričká aj šaty sú úplne ideálne.

Ešte lepším nadelením je pre ženu typ postavy Diamant, ktorý má celú hmotu sústredenú od pása až ku kolenám. Plný zadok, boky a aby toho nebolo málo, ešte aj stehná. Tu už musia byť riešenia naozaj rafinované.

Prečo nerobím poradenstvo len podľa typu postavy, ale individuálne?

Okrem toho, že má vaše telo nejakú siluetu, treba vziať do úvahy množstvo ďalších faktorov. Stavbu tela, proporcie, výšku, pomery vertikálne i horizontálne. Je rozdiel či ste hruška s výškou 153 alebo 174 cm . Či sú vaše boky vysoko, alebo nízko posadené. Či sú ruky dlhé, alebo krátke.

Či ste malá, vysoká, veľká, drobná, vysoká, máte plochý alebo oblý zadok, široké paže, krátky krk alebo dlhý krk, úzke či široké plecia, krátke či dlhé ruky, malé alebo naopak veľké prsia, nízko, či vysoko položený pás, nízko alebo vysoko posadené boky, úzke či široké boky, krátke alebo dlhé nohy, plné stehná alebo lýtka, tvar kolien, pomer trupu a nôh …

Toto všetko treba zohľadniť pri strihoch. Hlavne tie problematické časti.

Preto nerobím rýchle poradenstvo len tak podľa pohľadu, ale každú  postavu si odfotím, nakreslím jej tvar a potom na ňu kreslím podľa svojho know-how kresby všetkých detailov – záševky, výstrihy, rukávy, blúzky, sukne, šaty…

Viem čo to s vami spraví, ak sa urobí to či ono. Dávam dokopy viacero rád  – často vyberám z protichodných riešení a navrhujem optimálne riešenie na konkrétnu postavu. Je to menšie projektovanie strihov,  nákresy riešenia strihov a detailov.

Ukážka rôznych strihov sukní. Sukňa s peplum spraví boky aj tam, kde žiadne nie sú. Volán od pása môže mať rôznu podobu ako vidíte na obrázkoch detailov hore.