O čom je tento blog, kto som, s čím vám môžem pomôcť a čo sa tu dozviete

Vitajte na blogu vizazista.sk/blog. Blog nie je len o farebnej typológii, farbách, odievaní, líčení, životnom štýle, ale hlavne o tom ako nájsť spokojnosť so sebou a zvýšiť svoje sebavedomie. Všetky vizážistické a štylistické témy sú len nástroje na splnenie vašich snov a prianí. Dosiahnúť v živote ciele o ktoré usilujete, byť sama sebou, nájsť si svoju cestu životom.

Volám sa Adriana Čížiková a od roku 2003 pôsobím ako profesionálna imidž konzultantka a vizážistka, osobná stylistka. Pôvodnou profesiou som manažérka a disponujem znalosťami aj v iných oblastiach, ako vo vizáži a móde. Obliecť reklamnú figurínu, alebo modelku štíhlej postavy na módnu prehliadku či fotenie si vyžaduje iné kvality, znalosti, zručnosť a skúsenosti v stylingu, ako obliecť živého reálneho človeka. Je to iná profesia ako tá moja.

vizazista.sk/blog o móde, odievaní, zmene imidžu

Obliekanie a osobné poradenstvo je vo veľkej miere o psychológii a sociológii. O psychológii farieb, tvarov… Samozrejme aj o móde, znalostiach farieb, strihov, materiálov … Dôvera a pochopenie klienta sú tým kľúčovým v osobnom poradenstve. Obliekanie a vizáž nie je len o povrchu.

Obliekanie a úprava zovňajšku je súčasťou kultúry, svojou úpravou a odievaním vyjadrujeme svoju osobnosť, sociálny status. Neobliekame sa len preto, aby nám nebola zima. Oblečenie a príjemný vzhľad môže zmeniť váš život!

Ako manažérka a produkčná som prišla do kontaktu s ľuďmi mnohých profesií, vekových skupín a sociálnych skupín. S majiteľmi firiem, vrcholovými manažérmi, podnikateľmi, politikmi, stredným managementom, bežnými zamestnancami firiem, s umelcami, remeselníkmi… Práca s ľuďmi ma vždy bavila. Rada skúšam nové veci, mám rada zmenu, aj keď v niektorých prípadoch lipnem na tradičných veciach.

vizazista.sk/blog o tom ako dosiahnuť úspech

Ak sa dobre cítite a dobre vyzeráte, začnete sa aj správať akosi inak a zmení to vaše vzťahy aj život k lepšiemu. Vzbudenie priaznivého prvého dojmu je len časťou vášho života. Často vám však môže pomôcť na vašej ceste za úspechom, v pracovnej aj osobnej oblasti.

Veľmi ma teší ukazovať ženám aj mužom, ako vyzerať krajšie a príťažlivejšie. Keď  niekto odo mňa odchádza krajší a sebavedomejší, mám z toho úprimnú radosť! Mnohé  ženy ani netušia, ako by mohli dobre vyzerať! Ak použijú správne farby, strihy a pomôžu si trošku jemným prirodzeným líčením, hneď opeknejú a sebavedomie im narastie! Mám veľkú radosť z ich premien! Môžem pomôcť i vám!

Pri svojej práci nerobím premeny len pre krátkodobý efekt – ale trvalú premenu v súlade so životným štýlom a osobnosťou človeka. Je to komplexný proces, naučím klientov ako sa obliekať, česať, upravovať tak, aby sa sami cítili dobre a darilo sa im aj vďaka lepšiemu imidžu presadiť sa v podnikaní, pracovnej oblasti, aj vo vzťahoch.

vizazista.sk/ blog o farebnej typológii v odievaní, o tom ako farby zmenia váš život

Viete o tom že s pomocou určitých farieb môžete byť hneď a bez námahy krajšia?

Je to jednoduché – farby určitých vlastností dokážu  vašu tvár rozsvietiť, skrášliť a zharmonizovať.

Farebná typológia a svet farieb je moja doména, v ktorej sa najviac špecializujem. Vytvorila som autorský systém farebnej typológie SMART COLOUR ANALYSIS SYSTEM, vychádzajúci z vlastností farieb, znalostí z odborných kníh o farbách a dlhoročných skúseností z reklamy a umenia, grafiky. Takéto odborné zázemie nemá žiadna typologička so štandardným kurzom farebnej typológie.

Moje odborné zázemie vo svete farieb vychádza nielen z odborného kurzu farebnej typológie, ale aj z dlhoročnej profesionálnej práce s farbami v oblasti umenia, dizajnu, grafiky, reklamy. Je preto prirodzene oveľa rozsiahlejšie ako je bežné a štandardné u nás i vo svete.

Vo svete farieb a farebnej typológie je štandardom práca s materiálmi a systémom, ktorý niekto iný vytvoril ako systém so vzorkovníkmi a podelením tzv. farebných typov. Takýchto systémov farebných typológí je viacero. Konzultantky absolvujú odborný kurz určitého systému farebnej typológie a môžu potom radiť v oblasti farieb. Každý takýto systém je štandardizovaný, aby s ním po výcviku boli schopné pracovať aj ďalšie osoby.

Dlhoročné  štúdium farieb prinieslo ovocie v podobe nového systému modernej farebnej typológie.

vizazista.sk/ blog – autorský nový efektívny systém rozdelenia farieb – Chytrá farebná typológia

Vytvorila som farebnú typológiu tretej generácie, ktorá vo svete ešte len začína.

Charakteristické pre novú generáciu farebnej typológie je individuálnosť farebných škál pre farebné typy žien a mužov. Cieľom nového typu farebnej typológie je, aby sa vaše atraktívne farby dali špecifikovať presnejšie. To sa realizuje pri konzultácii prikladaním šatiek rôznych farieb a odtieňov a pozorovaním účinkov na vašu tvár, na zmeny vnímania očí, čŕt tváre, farbu pleti… A samozrejme sledovaním a odborným posúdením vašich pigmentov v pleti, očiach a ak sa dá  – aj vo vlasoch.

Vôbec nejde len o „zaradenie“ do farebného typu, ako sa veľa žien mylne domnieva. Nejde o verdikt “ ste taký a taký typ“. To sú len hlúpe mýty a zavádzajúce dezinformácie z populárnych médií, kde sa snažia čitateľkám podsunúť názor, že si samy “ určia svoj typ“.

Tak ako v iných oblastiach, je len na vás, či uveríte hlúpostiam v plytkých článkoch, alebo vyhľadáte pomoc odborníka. Len profesionál vám naozaj pomôže vybrať farby a odtiene vhodné pre vás osobne, aj vás naučí ako ich používať.

Farebná typológia nie je jadrová fyzika, ale ani nejaký jednoduchý návod v tabuľke na vybratie vhodných farieb podľa farby očí, vlasov a pleti. Je to náuka. Treba vedieť hodne o farbách, ich vlastnostiach, optike, vnímaní farieb, ovplyvňovaní farieb navzájom, o farebných harmóniách … Fyzika, optika, psychológia, výtvarné umenie skúmajú farby z rôznych uhlov.

Človek ktorý toto všetko neovláda,nevie objektívne posúdiť, prečo vám daná farba pristane, alebo prečo naopak vás robí staršou, zvýrazňuje pigmentácie, vrásky… A nevie ani objektívne posúdiť čo áno a čo nie – kamarátka vám vždy vyberie len to, čo sa páči jej. Nedokáže vnímať jemné rozdiely odtieňov, zhodnotiť ich pôsobenie na vás. Nechá sa opantať tým, že jej sa farba páči a nedokáže posúdiť čo v sebe musí mať odtieň aby vám to pomohlo. Vy v zrkadle tiež vidíte len tie nádherné šaty, ktoré tak strašne chcete… No a potom doma visí zas ďalší kus, ktorý ani veľmi nenosíte…

Neškolený človek nedokáže posúdiť objektívne svoj obraz v zrkadle. Krásna farba čo sa vám tak veľmi páči vás zaslepí a vy nevnímate, že šaty sú krásne, ale nie VY v nich!

Bežný človek nedokáže správne zhodnotiť farbu svojej pleti, očí ani vlasov. Nedokáže stanoviť mieru svetlosti/tmavost, jasu a tlmenosti a už tobôž nie mieru chladnosti alebo teploty svojich pigmentov.

Pri farebnej typológii sa preberajú otázky aké farby použiť k tvári, miera kontrastu, vhodné kombinácie, výber farieb pre všetky kusy oblečenia, doplnky. Až na konzultácii ženy pochopia v čom je to tajomstvo odtieňa, ktorý ich oči rozsvieti aleho zhasne. Sama na seba môžete nahádzať všetky farby v byte, aj košele manžela, uteráky, hocičo  – je to k ničomu! Treba sa v tom vyznať a mať vhodné ukážky.

Keby to bolo tak jednoduché, tak spravím tabuľku a namiesto preskúmavania farebných odtieňov sa venujeme niečomu inému.

Na blogu nájdete množstvo článkov z oblasti farieb, ukážky farebných typov a dokonca niekoľko farieb na ukážku pre každý farebný typ. To všetko slúži k tomu, aby ste sa zoznámili s pestrosťou ľudských farebných typov a získali letmý prehľad a informáciu o svete farieb v prípade, že vás táto téma zaujíma..

Farby sú fenoménom, ktorý ma fascinuje, neustále zdokonaľujem svoje materiály v oblasti farebného poradenstva a vymýšľam nové pomôcky.

že každá postava sa dá dobre obliecť a na každý typ postavy existujú ideálne strihy oblečenia

Formovanie postavy strihmi je oblasť ktorá zaujíma hlavne ženy, optické ilúzie sú naozaj čarovné! Pomôžu i vám. O strihoch sa na blogu veľa nedozviete, pretože písať všebecne o typoch postáv a všeobecné rady nepovažujem za prínosné. Poradenstvo v oblasti STRIHY robím inak ako je bežné. Individuálne a konkrétne pre klientku, nie pre “ typ postavy“.

Bežné je určenie typu postavy (silueta) a potom priradenie rád pre tento typ postavy. Vopred pripravené nacyklostylovené materiály však nie sú individuálnym poradenstvom v pravom slova zmysle. Sú príliš všeobecné a ženy nie sú ako vystrihnuté podľa typizovaných nákresov. Jedna hruška má 1,50, iná 1,70. Jedna má dlhé ruky, iná krátke. Jedna je plnšia, iná veľmi štíhla a jej boky sú tvorené šírkou panvových kostí, nie tuku. Jedna má krátky trup a boky vysoko posadené, iná naopak, trup dlhý, boky nízko posadené a nohy kratšie.

Inšpirovala som sa zahraničnou konzultantkou, pani Chatou Romano a robím to ako ona – po častiach. Za 16 rokov práce s klientmi rôznych tvarov som si vypracovala fungujúci osvedčený postup, manuály a kreslím strihy každému jednému človeku INDIVIDUÁLNE.

Len tak to funguje naozaj dokonale  a individuálne. Nie je totiž „hruška“ ako „hruška“ a podobne. Vysoká postava potrebuje niečo iné ako nízka, vysoko posadené boky potrebujú iné strihy ako nízko posadené…Každý človek má okrem toho, že jeho telo pripomína niektorý z tvarov používaných pri typizácii typov postáv aj svoje individuálne proporcie. Preto neradím všeobecne, ale konkrétnemu človeku s jeho telesnými tvarmi.

Poradiť všeobecne sa dá v niektorých oblastiach – napríklad s výberom značiek, materiálov, kozmetiky, dress codu, farebných kombinácí a pod. Ako si zostaviť šatník, ako ho uložiť, ako získať prehľad o svojom šatníku a vytvoriť si plán odievania … Tém je veľa a všeobecne použiteľných rád tiež.

Konkrétne poradenstvo v oblasti farieb, odievania, strihov, štýlu je predmetom osobných stretnutí a konzultácií.

Na blogu vizazista.sk/blog sa dozviete praktické rady z oblasti odievania, líčenia, štýlu, dress codu… Získate množstvo tipov na farebné kombinácie, outfity. Objavíte pestrosť a bohatosť farieb. 

Blog nenahradzuje osobné konzultácie ani si nekladie za cieľ poskytovať bezplatne rady ktoré sú predmetom osobného poradenstva. Rady a inšpiráciu pre farebné typy môžete zmysluplne sledovať až po určení svojho farebného typu. Bez toho je to len pestrá ukážka outfitov a farebných kombinácií.

Želám vám, aby moje články boli pre vás podnetné a pomohli vám v praktických otázkach ako vyzerať krajšie a cítiť sa lepšie v akomkoľvek veku. Ak nenájdete odpovede na svoje otázky a tipy na riešenie svojich problémov a prianí, kontaktujte ma! Prajem vám príjemné čítanie!