Zimné farebné typy sú charakteristické studeným podtónom v očiach, pleti a vlasoch a okrem tmavej zimy aj kontrastom medzi tmavými vlasmi, svetlou pleťou a intenzívnymi, stredne tmavými alebo tmavými očami. Ich vlasy sú od svetlohnedých až po najtmavšie havranie čierne. Odlišujú sa intenzitou farebnosti, sýtosťou i jasom, žiarivosťou.

Oči zimných typov sú farebne výrazné, ľadovo modré, fialkovo modré (Elizabeth Taylor), tmavomodré, sýte zelené, tmavohnedé, čierne. Pleť môže byť belostná, alebo béžová – olivová, hnedá, čierna. Zimné farebné typy sa často zamieňajú s tmavými jesennými alebo letnými typmi.

Všetky zimné farebné typy sú napohľad tmavšie alebo veľmi tmavé, brunetky alebo čiernovlásky, ale všetky nepatria k tmavým farebným typom. Len vizuálne – svojím vonkajším vzhľadom. Ale farebný typ môže byť u nich rôzny. 

Preto i nie každej žene zimného typu pristane k tvári čierna farba. Farebný smer jasný a žiarivý má tiež zastúpenie v zimných typoch a tým veru tmavé farby nepristanú! Teda presnejšie – nie k tvári. Naopak, ako doplnkové sú pre zimné typy skvelé. Čierna farba je jednou zo základných neutrálnych doplnkových farieb šatníka pre ženy zimných typov.

Farby pre zimné farebné typy

Farebnosť zimných typov pre odevy je rôzna podľa tonálnych typov  – od svetlých ľadových odtieňov cez jasné i žiarivé odtiene exotických tropických kvetov až po ultra tmavé farby, akou je havrania čierna alebo ultramarín. Farbou zimy je fialovomodrá alebo modrofialová. Fialovomodrá farba kvetu krókus alebo encián predstavuje typický „zimný“ odtieň.

Zimné farebné typy  môžu byť jasné, žiarivé, mierne tlmené aj výrazne sýte a tlmené, tmavé.  Všetky zimné typy sú studené, ale niektoré si môžu k svojej palete farieb pridať i niektoré farby z iných paliet. Farebný typ soľ a korenie so šedivými vlasmi je výrazne studený a pristanú mu len vyslovene studené odtiene, je to Studená zima. Tmavej zime na rozdiel od tmavého leta teplé sýte jesenné farby nepristanú, skôr výnimočne môže použiť niektorý odtieň z tmavých jesenných farieb. Letné farby obvykle zimnému typu tiež nepristanú, potrebuje charakteristický zimný podtón vo farbách – fialový, modrofialový, fialovomodrý.

Charakteristický odtieň zimy v červených odtieňoch je fuchsiová. Je to červená farba s výrazne modrastým, fialovopurpurovým nádychom. Fuschiová farba má rôzne odtiene, viac do červena, alebo viac do fialova.

Zimné farebné typy majú na výber 5 farebných škál

Tmavá zima, Tlmená zima, Jasná zima, Žiarivá zima a Studená zima. Zimná škála farieb je chladná v bohatom rozpätí farieb od jemných svetlých ľadových pastelov až po exoticky žiarivé výrazné živé farby. Jasné, žiarivé a aj tmavé sú odtiene zimy. Každý farebný typ zimy ich má namiešané rôzne. 

Pre zimu sú typické kontrasty svetlých a tmavých farieb, žiarivých a tmavých farieb, tmavých a svetlých jasných ľadových odtieňov

Pri farebnej typológii sa zoznámite s tým, ako spoznať tie vaše aj v zákernom osvetlení predajní a vyhnúť sa tak sklamaniu z nákupov. Nespoliehajte sa na názvy, často ten istý názov je použitý pre farbu jasnú, tlmenú, málo či viac sýtu – a už je tu kameň úrazu! Vy potrebujete vedieť, ako to má vyzerať, nemusíte sa bifľovať názvy tisícov odtieňov Pantone.

Zimné typy si môžu dovoliť najviac intenzívnu farebnosť. Základnou farbou zimných  typov je fialová, modrofialová, tá je spoločná pre všetky zimné typy žien.

Výber konkrétnych odtieňov z mojej bohatej databázy farieb pre jednotlivé typy, resp pre každú klientku je individuálny – niečo je spoločné, základ farebného typu, ale ďalšie sa doladia podľa výšky a typu postavy, profesie, osobnosti, podľa toho čo sa vám páči.

Zimné farebné typy – 5 farebných typov

Tmavá zima (Deep Winter)

Tmavej zime najlepšie pristanú sýte tlmené a studené farby. Mierne tlmené sýte odtiene alebo tmavé farby studenej škály. Tmavá zima je farebne najtmavšia zo všetkých farebných typov, pristanú jej najviac tmavé farby, havrania čierna, ultramarín, hlboká morská modrá, fľaškovozelená, tlmený cyklámen, žltá v odtieni superlemon, višňovočervená…

Tmavej zime pristanú k tvári práve tmavé a sýte tlmené farby, ale je i typ tonálny TMAVÝ a studený, ktorému svedčia rovnako sýte a tmavé odtiene ako sýte a jasné.

Tmavá zima patrí k tmavému tonálnemu typu, dôležitá je sýtosť farieb a mierna alebo väčšia tlmenosť. Nepristanú jej žiarivé farby, ani nevýrazné tlmené pastely. Farebný typ Tmavá zima je vizuálne Kim Kardashian, Demi Moore, Isabella Rosselini.

Jasná zima (Clear Winter)

Jasný zimný  typ je kontrastný, má tmavšie hnedé alebo čierne vlasy a jasné modré, fialovomodré alebo zelené oči, zriedkavejšie i hnedé, skoro čierne, iskrivé.

Jasnej zime nepristanú tmavé farby, ani tlmené, potrebuje čisté a jasné odtiene. Citrónová, stredne sýta čistá žltá, purpurovoružová, jasná fialová, azurová, jasná studená červená, tyrkysovomodrá, modrozelená, nefritová a kráľovská modrá v svetlejšom odtieni, pravá modrá sú pre tento typ ako stvorené!

Jasná zima a Žiarivá zima sú obe kontrastné, líšia sa však v úrovni jasu – žiarivosti farieb. Časť ich farieb je rovnaká, jasná. Jasnej zime pristanú svetlé studené farby od ľadových odtieňov až po výraznejšie jasné odtiene.

Jasná zima patrí k Jasnému tonálnemu typu, dôležitý je preto jas farieb.

Vizuálne je farebný typ jasnej zimy napríklad Liv Tyler, Elizabeth Taylor. Foto http://www.famenetworth.com/2010/11/liv-tyler-net-worth.html.

Žiarivá zima (Bright Winter)

Žiarivá zima je najviac výrazný kontrastný typ s typickou až exotickou farebnosťou. Máva výrazné oči, modré, zelené, iskrivé hnedé alebo hnedočierne, vlasy od hnedých  po čierne. Žiarivá zima je najvýraznejšia vo farebnosti, ktorá jej pristane. Môže nosiť aj neónovo žiarivé, sýte a žiarivé farby, aj svetlejšie jemne žiarivé farby. Typická je exotická farebnosť pestrých kvetov v spojení s doplnkovými tmavými farbami. Výrazné farby tropických rastín sú pre tento typ ako stvorené.

Pristanú jej farby ako sýta žltá, sýta magenta, fuchsia red, tmavšia kráľovská modrá, krókusovofialová, pravá zelená, smaragdová, tyrkysová…Žiarivá zima parí k žiarivému tonálnemu typu, dôležitý je preto jas, výraznosť a žiarivosť farieb.

Nepristanú jej tmavé, ani tlmené farby, pri tvári potrebuje pestré výrazné farby. Môže si dovoliť svetlé neónové aj sýte a výrazné čisté a žiarivé studené odtiene.

Pre žiarivú zimu sú jemné svetlé pastelové ľadové odtiene nevýrazné, potrebuje farby z výraznejšou farebnosťou v škále od výraznejších jasných pastelov až po výrazné žiarivé farby. Tie môžu byť svetlejšie jemné a žiarivé  a tiež sýte a žiarivé farby zimnej škály, bright colors.

Príklad žiarivého zimného typu – Oprah Winfrey. (Fotografia: http://hottorhottmess.blogspot.sk/2011/03/oprah-winfrey-shares-her-private.html.)

Studená zima (Cool Winter/True Winter)

Studená zima je typom, ktorý je výrazne studený a v neskoršom veku má vlasy „ soľ a korenie“ alebo už striebristo šedivé. Studený zimný typ je výrazne chladný už napohľad, vlasy majú výrazne studený tón.

Studenej zime pristanú farby len zo studených farebných paliet. Môže byť tlmená – Soft Winter (svetlejšia tmavá zima), alebo tzv. Pravá zima, True Winter/Cool Winter. DÔležitý je chladný podtón. Príklad pre studený farebný typ – Joan Bazeová.

Chladný zimný typ (True Winter/Cool Winter)

Je farebný typ, ktorý môže používať farby z palety tmavých aj jasných zimných odtieňov, obvykle k tvári. Cool Winter- True Winter.

Michaela z Premeny imidžu s farebnou typológiou je práve tento typ. http://www.tvba.sk/tv-relacie/life-style/city-lady/city-lady-8/

Pristanú jej farebne výrazné intenzívne sýte odtiene, ale je jedno či sú tmavé alebo jasné. Dôležité je, aby boli chladné a mali dosť pigmentu. Sýta studená citrónovo žltá, fialová, modrá, zelená, žltá, červená, malinová ružová …Vo svojej škále má zmes jasných sýtych odtieňov a mierne tlmených sýtych odtieňov, ako aj tmavé zimné farby. Michaela si pigmenty proste dopraje!

Dôležité pri výbere farieb nie je len zistenie k akému farebnému typu patríte, to je len ukážka rôznorodosti typov a ukážka, ako sú rozdielne.  Pre vašu spokojnosť, sebavedomie a radosť zo spoznania nových farieb je dôležité najmä to, aby ste v procese farebnej typológie našli farby ktoré vás urobia krajšou a budú vám i pocitovo príjemné.

Treba tiež vedieť, ako tie svoje najlepšie odtiene rozoznáte v obchode a ako spoznáte tie správne. Často sa rovnakým názvom označuje niekoľko podobných odtieňov farby – pre vás nie je dôležitý názov, ale aby ste vedeli, ako farby fungujú, a ako vyzerajú vaše fialové, vaše modré, vaše zelené, vaše žlté, vaše červené, hnedé, béžové, a tiež tyrkysové a ďalšie.

To všetko sa dozviete pri konzultácii farebná typológia a poradenstvo v odievaní.