jasná zimaFarebný typ JASNÝ chladný  môže byť viac alebo menej kontrastný. Menej kontrastným typom sú ženy typu Jasné leto (blondínky, brunetky), vysoko kontrastným sú ženy zimného typu. Jasná zima má intenzívny kontrast pleti, očí a vlasov. Jasná zima máva vlasy hnedej až čiernej farby, svetlú pleť. Oči môžu byť rôznych farieb, často sú jasné až iskrivé. Nie je to však podmienkou.

Jasné leto aj Jasná zima sú chladné farebné typy. JASNÁ zima je výraznejším chladným  kontrastným typom.

Podtón, teplota farebných tónov (undertone, hue): chladný

Jas/tlmenosť (clarity, chroma): jas, tints

Svetlosť/tmavosť (value):  svetlé k tvári, tmavé od tváre. Vysoký kontrast.

Vhodné farby

JASNÁ ZIMA – jasné chladné odtiene. Svetlé, od ľadových po mierne výraznejšie. Jasná zima potrebuje v odievaní vysoký kontrast. V niektorých typológiách je tento typ nazývaný kontrastná zima. Farby v škále „kontrastnej zimy“  sú evidentne dosť odlišné v intenzite aj svietivosti. Máloktorej žene pristanú rovnako ľadové odtiene, jasné odtiene aj sýte čisté výrazné tóny. Takáto skupina je príliš široká, má príliš široké pásmo sýtosti, intenzity odtieňov aj svietivosti (jasu/žiarivosti).

Rozdielov medzi Jasnou zimou  a Žiarivou zimou je viacero. Rozdiely vo vlastnostiach farieb a ich odtieňov uvidíte a spoznáte pri farebnej typológii.

Dôležité pre jasný typ je to, aby farby pri tvári neboli tlmené. Najdôležitejšia vlastnosť je jas farieb. Jasné farby sú svetlé a preto niekto nazýva tento typ zimy aj  svetlou zimou. Neznamená to, že je svetlá nositeľka! Svetlosť sa objavuje vo farbách k tvári ktoré sú ľadové, jemnejšie jasné chladné odtiene až po mierne výrazné farby. Jasný typ nemá v škále sýte čisté farby ako skupina Žiarivá zima. Pre mnohé ženy jasnej zimy sú už tieto odtiene príliš intenzívne, krikľavé. Kým ženy Žiarivej zimy výrazné, nápadné a intenzívne sýte odtiene farebnosti exotických kvetov unesú a vynikajú v nich, pre ženy Jasnej zimy sú žiarivé alebo čisté sýte odtiene príliš, chodili by šaty a nie nositeľka v nich. Potrebujú jemnejšie odtiene. Môžu byť aj o čosi výraznejšie, ale nie príliš. 

Najväčšou pohromou sú pre ženy jasnej zimy tlmené  teplé farby jesene. Teda opak toho čo potrebujú – opačná teplota, namiesto chladu teplé farby. Namiesto jasu – tlmenosť. Aj krásne herečky jasného zimného typu vyzerajú v takýchto šatách mdlo a nezdravo.

Celebrity jasného chladného typu – Jasná zima

Príklady jasného chladného typu zo sveta slávnych:

Princezná Caroline of Monaco, Courteney Cox, Liv Tyler

 

 

 

 

Pozrite si aj inšpiráciu pre ženy jasného zimného typu na Pinterest.