typy postáv - základné: typ postavy hruška, jablko, presýpacie hodiny, trojuholník, trojuholník na špici, obdĺžnik

základné, mediálne známe typy postáv

Pre každý typ postavy sa hodia iné strihy. Nejde o to, aby vynikol úžasný model šiat, kostýmu či sukne, ale VY v ňom!

Viete aký typ postavy máte? Je to hruška, presýpacie hodiny, jablko, alebo trojuholník, obdĺžnik ako na obrázku? Aký tvar, siluetu má vaše telo? Skúste sa nakresliť! Len veľmi zjednodušene.

Dokážete to? Väčšina žien nevie nakresliť tvar svojho tela, alebo ho nakreslí zle. Sám seba človek proste dobre nevidí a nevníma.

Každá žena sa obvykle vníma plnšia než v skutočnosti je.

typy ženských postáv, strihové poradenstvo aj pre váš typ postavyStrihové poradenstvo je o formovaní postavy strihmi, detaily menia vzhľad! Je to optické tvarovanie postavy.

Ak viete, čo v obchode hľadať, vyberiete si odev, v ktorom budete vyzerať skutočne skvele!

Ak budete pravidelne využívať sprevádzanie pri nákupoch, postačí vás odmerať, aby som ja vedela, čo hľadať – ale ak chcete vedieť čo a prečo hľadáme, doporučujem využiť aj túto službu.

Ak si chcete kupovať odevy aj sama, je pre dosiahnutie naozaj skvelého výsledku nevyhnutná. Ženy často vyhľadávajú farebné poradenstvo, ale neuvedomujú si, že rovnako ako farby sú dôležité aj tvary.

nemám čo na seba

Zase nemám čo na seba! V ničom nevyzerám dobre!

Často sa stretnem s tým, že niektorá žena má pocit, že sama odhadne čo jej pristane. Do kabínky na skúšanie proste nesie obrovské množstvo odevov a metódou pokusu a omylu si nakoniec možno vyberie tie správne. A možno nie. V skrini visia nikdy alebo veľmi málo nosené odevy. A potom si pri obliekaní človek zúfa, z toho množstva odevov si nevie vybrať.

„Plná skriňa, veci vyhádzané a ja stále nemám čo na seba!“

V kabínke sa nevidíte poriadne – zboku, zozadu. Z diaľky je dojem iný ako sa vidíte zblízka. Keď viete čo hľadať, je to oveľa jednoduchšie!

Aj pekná súmerná postava, tzv. ideálna osmička sa dá nevhodne obliecť. Ak zvolí tzv. geometrické strihy, katastrofa je dokonaná. Oblá postava potrebuje priliehavý, či polo priliehavý strih, nie rovné neforemné línie.

Základ je správna analýza a hlavne správna diagnostika, vyhodnotenie! Následne inteligentný návrh ktorý len tak mechanicky nepospája často aj protichodné rady, ale objektívny výber toho čo je najdôležitejšie a vytvaruje danú časť postavy tak, ako z celkového pohľadu treba. 

Potrebujete nielen módne, ale hlavne slušivé a postave primerané odevy!

Pri neznalosti sa ľahko dopustíte chýb a ľahko utratíte peniaze za odev, ktorý nebudete nosiť…

Možno to poznáte – kúpili ste pekný kus, ale akosi ho nenosíte… príčina môže byť jednoduchá – niečo nesedí – buď farebný odtieň (musíte sa naozaj starostlivo primaľovať, aby ste v tom vyzerali dobre), alebo strih, možno len nejaký malý detail – ale už sa v tom necítite veľmi dobre.

Ak absolvujete analýzu farby a tvary, investujete do efektívnych nákupov, ušetríte čas, nervy aj peniaze. Ľahšie si vyberiete, keď už viete z čoho.

Farby a tvary sú rozhodujúce pre váš atraktívny vzhľad a dobrý pocit každý deň.

Je dôležité poznať a nosiť pre vás slušivú dĺžku saka, sukní, v ktorej budete vyzerať krajšie.

Správne odševky, rukávy, typ sukne, nohavíc…

Všetko má svoje zákonitosti…

Módny návrhár alebo vaša krajčírka vám ušije krásny model z kvalitnej látky. Ale tvaruje aj vašu postavu ako si prajete? Alebo je mašľa v oblasti vášho silnejšieho drieku ? Model je nádherný, len vy máte chybičky krásy…

A čo tak to skĺbiť?! Aby bol krásny nielen model, ale najmä VY v ňom. Pozornosť pútať na to čo je na vás pekné – u niektorej dámy dekolt, krásny chrbát, pekné lýtka, štíhle členky, krásne ruky, štíhly driek, pekná tvár – proste to, na čo ste pyšné.

Nemusíte mať miery 90-60-90 na to, aby ste boli atraktívna žena. Šikovný strih vás urobí štíhlejšou, elegantnejšou, viac ženskou… proste ako si budete želať.

Pre niektorú ženu je dobrá voľba empír, pre inú korzet, pre ďalšiu H línia, iná žená vyzerá skvele v X siluete a ďalšia vyzerá štíhla v rovnom strihu.

A, H, X, V, O, I symbolizujú rôzne siluety.

zoštíhľujúci-strih-sukneSukne majú množstvo podôb – rovná, tulipánová, balónová, so sedlom, skladaná, plisovaná, tvar sirény, kolová, šikmo strihaná, prekladaná zavinovačka, strih do A, šesťdielna z dielov rovno strihaných, zo šesť dielov do A, 8-dielna z rovných, dole rozšírených pásov…

Ako tvarovať postavu pomocou optického vnemu

Zmena vnímania proporcií!

Iné typy sukní sú na štíhlu, iné na plnú postavu.

Ak máte príliš široké boky, dajú sa krásne opticky zúžiť vhodným tvarom sukne. Výber záleží tiež od typu vašich bokov – sú vysoko, či nízko posadené?

Ak máte chlapčenskú postavu, v sukniach pre výraznú osmičku budete vyzerať smiešne, ako chlap v sukni.

tulipánová sukňaBoky sa zrazu zjavia, aj keď ich nemáte – ak zvolíte ten správny tvar sukne, v ktorom budete vyzerať žensky príťažlivo. Tulipánová, či balónová sukňa tvarujú boky, horizontálne sedlo v kombinácii so skladmi alebo šikmo strihaným dielom vytvorí pekné boky aj tam, kde nie sú! Výber záleží od toho, aký máte k užším bokom pás! Ak je široký treba postupovať inak ako so štíhlym.

Taká maličkosť ako je výstrih vás urobí atraktívnejšou, ženskejšou. A zrazu máte plnšie prsia, až sa sama divíte… Záleží na veľkosti, tvare, riasení…

Tričko s riasením medzi prsiami, či od výstrihu, alebo s V sedlom a jemným riasením od neho urobí divy! Spolu so správnou push-upkou máte odrazu prsia opticky také, ako ste si vždy priali!

Pri tvarovaní postavy optickými ilúziami – návrhoch strihov, treba pracovať komplexne, nestačí mechanicky pospájať rady. Všeobecné rady pre “ typ postavy“ nestačia. 

Postavu treba posúdiť podľa viacerých kritérií, celkový pohľad i po častiach – vertikálne i horizontálne

  • celková silueta, tvar vašej postavy, typ postavy
  • horizontálne línie – máte vysoko alebo nízko posadený pás? Dlhé, alebo krátke nohy? Aký je pomer trupu a nôh? Viete kde máte posadený driek na trupe? Máte krátky, alebo dlhý driek? Prsia nízko, alebo hore posadené? Ruky sú k trupu dlhé, primerané, alebo krátke? Podobných detailov ktoré treba pozrieť a posúdiť je viac.
  • vetikálne línie – ako vyzeráte pri pohľade zboku? Trčí vám bruško dopredu? Ako vyzerá váš zadok? Je oblý či plochy? Takto treba posúdiť tvary vášho tela vo vertikálnych líniách.

Preto vypracovanie vašich nákresov trvá týždeň – dva a nedostanete hotové riešenie ihneď. To by boli len rýchle rady na to čo vás najviac trápi, ale vy dostanete komplexné riešenie. Nákresy všetkých detailov.

Všetko navzájom súvisí a preto každá vec ovplyvní ďalšie. Treba preto vypracovať komplexné riešenie, ktoré zohľadňuje všetky momenty – vašu výšku v súvislosti s centimetrami objemov krku, hrudníka, pásu, bokov, dĺžku rúk, šírku pliec, vysoko či nízko posadené boky, či sú boky tvorené tukom, alebo ide o šírku vašich panvových kostí, či sú to vlastne až stehná, ktoré ten dojem šírky bokov robia… to je rozdiel a potom je i odlišné riešenie. Vysoký, či nízky driek, výrazný, alebo rovná a štíhla postava…Plná postava… Čo je na vás dominantné a čo prioritne treba riešiť.

Výšku? Šírku pása? Objem bokov?

Ide o detaily ktoré si bežne ani nevšímate, ale pre celkový dojem peknej súmernej a čo možno najviac atraktívnej postavy sú dôležité.

Viete, že ženskú atraktivitu postavy určuje predovšetkým pomer pása a bokov?

Doporučujem vám pozrieť sa i na ďalší významný neverbálny prvok komunikácie – chôdzu!

Porovnajte mužskú a ženskú. Pobavte sa i poučte…