Hľadáte svoj štýl? Nechajte si poradiť od profesionála – stylistu. Teda, vlastne stylistky. Ako žena vám rozumiem lepšie.

nemám čo na sebaStojíte ráno bezradne pred skriňou a zas neviete čo na seba? Vo vašej skrini sa nájdu rôzne kusy, ale je dosť tažké stvoriť z nich outfity? Stylista by tam možno niečo vylovil, ale vám sa to veľmi nedarí?

Plná skriňa, ale keď máte niekam ísť vždy je to trápenie s večným ženským  „nemám si čo obliect“?

Poradenstvo v oblasti štýlu je zamerané na vytvorenie vášho osobného, jedinečného štýlu. Štýlu, v ktorom sa budete cítiť ako ryba vo vode. Stylista je pomoc, ktorá vás odbremení od hľadania, tápania a nesprávnych rozhodnutí. Odborná pomoc vám ušetrí čas, nervy aj peniaze.

zmena šatníka - stylistka - stylista Snívate o šatníku plnom ľahko kombinovateľných vecí? Každá žena dáva prednosť niektorému štýlu pred ostatnými. Nájsť si svoj štýl je však niekedy trnistá a dlhá cesta. Plná omylov, sklamaní, vyhodených peňazí za veci, ktoré nikdy nenosíte.

Dôležité je totiž, predtým než sa vrhnete do víru nákupov, položiť si otázku. Čo mám v skrini? V čom sa naozaj dobre cítim? V čom som sa chcela zapáčiť manželovi, mame, sestre, kolegom, kamarátkam – ale ja sa v tom akosi necítim? Čo som rada nosila v minulosti? Čo mám v skrini a nenosím?

Pre vytvorenie vášho osobného štýlu je potrebné trošku porozmýšľať nad tým, aký je váš životný štýl a na aké príležitosti sa obliekate. Chodíte často do divadla, na premiéry, vernisáže, rôzne spoločenské udalosti? Alebo dávate prednosť prírode, pokojnému životu medzi knihami, posedeniam s kamarátkou v kaviarni? Jednoducho, KAM sa vlastne obliekate, ako žijete. Podľa toho by mala vyzerať skladba odevov vo vašom šatníku.

váš stylista - výrazné farby extrovertky Potom sa treba zamyslieť chvíľu nad tým, aký typ človeka ste VY. Ste introvert, extrovert, alebo skôr niečo medzi tým? Máte rada väčšiu spoločnosť a ste rada, ak ste stredobodom pozornosti? Alebo chcete byť pekná, ale príliš na seba pozornosť nestrhávať? Čo máte rada a čo rada nemáte?

Osobnosť človeka určujú mnohé charakteristiky. Zjednodušene – skúste sa zamyslieť aká je vaša miera otvorenosti voči okoliu –  extroverzie alebo introverzie. Vnímate veci zmyslami a detailne, alebo vidíte celok? Senzor vníma svet inak ako intuitor. Ste viac racionálna alebo pocitová? Máte rada všetko zorganizované alebo riešite veci na poslednú chvíľu spontánne?

Extrovertka s dramatickým štýlom si vyberie úplne iný štýl odevu a farieb, aj farebných kombinácií než žena prirodzeného typu, ktorá netúži nápadne pútať pozornosť. Výrazné žlté šaty s klobúkom na obrázku si pravdepodobne introvertný typ človeka nevyberie. Samozrejme, neboli by vhodné ani pre tlmené farebné typy – kvôli živej farebnosti.

Preto sa treba pri obliekaní a výbere štýlu zamyslieť nad tým, aká vlastne ste a čo máte rada, v čom ste sa kedy cítila príjemne. To čo je niekomu príjemné a pekné, je pre inú ženu naprosto neprijateľné. Na výrazný outfit treba odvahu, ale aj povahu. Aby nositeľka “ uniesla“ nápadný outfit.

Tento model na fotografii je skvelý pre teplé a žiarivé jarné typy žien, zvlášť s extrovertnou povahou. V podstate sú to len dve farby, žltá s modrou, výraznosť fotografie a veľkú pestrosť robí zelené pozadie.

prirodzeny-stylZ praxe viem, že mnohé slovenské ženy sú skôr konzervatívne a volia jemnejšie farebné kombinácie, odevy nenápadnejšieho typu. Často však používajú na oblečenie výlučne neutrálne farby ako čiernu, bielu, šedú, béžovú, hnedú, tmavomodrú, a svoj outfit neoživia, ani len malým farebným doplnkom či kabelkou. Celok potom môže pôsobiť nudne.

Môžete sa obliecť v nenápadných farbách – k tvári však treba dať odtieň, ktorý vám pristane. Béžová, hnedá, biela, modrá, šedá vyzerajú spolu skvele – ak vyberiete vhodné odtiene k vám. K outfitu v neutrálnych farbách je dobré pridať bižutériu z prírodných materiálov, zaujímavú kabelku, proste niečo, čím mu dodáte šmrnc.

Štýl odievania tvoria typické farby, strihy – siluety, materiály, dezény, detaily –  to všetko dokopy vytvára určitý štýl. Každý stylista ovláda mix prvkov jednotlivých štýlov.

Trendy a osobný štýl

Módne časopisy nám každú sezónu prinášajú módne trendy, kúsky ktoré vraj nevyhutne musíte mať v šatníku  –   “ must have“,  alebo prehľady univerzálnej minimálnej zostavy šatníka, kde zaručene nesmie chýbať biela blúzka. Nuž, neviem ako vy – ale ja v čistobielej blúzke vyzerám príšerne. Teda do môjho šatníka určite nepoputuje. Mnohým ženám biela farba nepristane – a ak, tak v nejakom inom odtieni ako čistej bielej. Napríklad v slonovinovej, ecru, lomenej bielej. Pre mnohé typy žien je vhodnejšia iná farba, než biela. Darmo je v móde baklažánová, ak vy v nej vyzeráte staršie, nepekne a nezdravo. Typ farieb, ktoré nosíte k tvári treba vybrať aj podľa farebných harmónií – farebnej typológie.

Tak je to nielen s farbami, ale aj so siluetami odevov. Darmo je v móde peplum, ak vašej postave nesedí. Niektorej postave sa geometrické strihy proste nehodia. Tie pristanú len vysokým a veľmi štíhlym ženám. V strihu typu „A“ vyzerá plná postava s mohutným poprsím príšerne. Strih odevu treba vybrať hlavne so zreteľom na vašu postavu a zladiť so štýlom.

Inšpirujte sa trendmi, ale vytvorte si vlastný osobný štýl. Buďte praktická a využite čas keď sú „IN“ práve tie veci, ktoré máte rada a hodia sa vám – vtedy máte skvelú šancu k nákupom.

Aké štýly máte na výber?

Čo sa bude hodiť práve VÁM a ako to pospájame sa dozviete na konzultácii ŠTÝL.

Každý štýl má svoje charakteristické prvky – farby, siluety, materiály, vzory, detaily.

Nemusíte otrocky nosiť farby typické pre váš obľúbený štýl a hlavne nie v blízkosti tváre, ak vám tento typ farieb nepristane. Kľúčom k výberu farieb je farebná typológia, nie štýl. Štýl prispôsobíme vám, nie vás štýlu! 

Dobré je vybrať si jeden nosný štýl, ktorý bude prevládať vo vašom šatníku. Aby top trafil k sukni, či nohaviciam. Aby ste nemali kopu totálne rôznorodých vecí, ktoré ťažko skrotíte do outfitu. Prvky rôznych štýlov môžete aj kombinovať. Môžete v jednom outfite sklbiť viac štýlov dokopy, treba však vedieť ako a neprehnať to, aby výsledok nepôsobil divoko a neharmonicky.

Niekedy môže spojenie dvoch zdanlivo nezlučiteľných štýlov pôsobiť veľmi zaujímavo. Treba to však vedieť.

Každý štýl má svoje typické farby, materiály, siluety – strihy, vzory, doplnky – obuv, kabelky i účesy. 

Prirodzený štýl

prirodzeny-stylPrirodzený štýl vyznáva jednoduchosť a pohodlie, ležérnosť, uvoľnené línie, prirodzenosť.

Prírodné farby i materiály. Farby vychádzajúce z odtieňov nachádzajúcich sa v prírode (najmä biela, hnedá, béžová, zelená, šedá) ženy prirodzeného štýlu zbožňujú. Sú to často farby v neutrálnych odtieňoch.

Ak  je však celý šatník je len v nenápadných, neutrálnych farbách, môžete vyzerať nudne. Ak sa najlepšie cítite v prirodzenom štýle, dozviete sa ako nevyzerať fádne a aké prvky kombinovať spolu.

Pre prirodzený štýl sú charakteristické prírodné materály ako bavlna, vlna, ľan a ďalšie.  Dozviete sa aké materiály , vzory, doplnky si vyberať, aby všetko spolu ladilo a hodilo sa aj k vám. Prirodzený štýl je ležérny, pohodlný, nemá rád dramatické kombinácie farieb, ani nápadnú úpravu či zdobnosť.

Športový mestský štýl 

Charakteristická je praktickosť a jednoduchosť, športovo pôsobiace detaily, štepovanie, pracky, zipsy…

Športový štýl nie je športové oblečenie do fitnesscentra, alebo outdoor oblečenie na hory, vyslovene športový odev do prírody. Je to mestský štýl so športovými prvkami, detailami (ľudovo nazývaný „športovo-elegantný štýl“). Patrí sem aj obľůbený námornícky štýl.

Typické farby športového štýlu sú dynamické, najmä zelená a modrá,  žltá, červená.

Na konzultácii sa dozviete typické vzory športového štýlu, doplnky, detaily. Aj šaty alebo kostýmy môžu byť v športovom štýle. Kostým v „športovo – elegantnom“ štýle sa hodí vo väčsine profesií aj do práce . Ženy ktoré sa dobre cítia v športovom štýle, nemajú rady prezdobenosť, ich ďalším oblúbeným štýlom býva často jednoduchá elegancia alebo prirodzený štýl.

Romantický štýl

romantický štýlTypická pre romantický vzhľad je zdobnosť, jemnosť, ženskosť. Romantický štýl je ultra ženský. Ženy romantického typu milujú ozdoby, kvety, dekoratívnosť. 

Romantický štýl neznamená len záplavu volánkov. Romantické prvky majú rôzne podoby – farby, siluety, detaily, materiály, vzory, doplnky.

Typické farby sú jemné, svetlé, pastelové. Ružová, bledomodrá, broskyňová, svetlofialová, svetlá zelená. Ak vám však takého farby nepristanú, budete jednoducho nosiť tie, čo sa k vám hodia a pritom môžete pôsobiť žensky, záleží ako sa čo skombinuje. Naozaj v romantickom štýle nemusíte chodiť celá v pasteloch od hlavy po päty!

Kľudne môžete nosiť aj dynamickú červenú, prvky romantického štýlu (napríklad mašľa, volán) môžu byť v menšej miere v detailoch aplikované aj na jednoduché elegantné pudzrové šaty.

Romantický štýl má rôzne podoby.

Klasický štýl a elegancia

klasicky-stylNadčasové klasické vzory z pánskej módy, aj jednoduchá elegancia. Klasika a elegancia. Vhodný ako business štýl.

Typické farby tvoriace základ klasického šatníka sú hnedá, šedá, modrá. Tieto neutrálne farby treba doplniť ďalšími k tvári podľa vášho farebného typu.

Biznis kostýmy nemusia byť len nudné neženské modely, prísne či usadlo pôsobiace kostýmy s pánskou fazónou. Aj klasický kostým môže byť vyslovene ženský, kostýmy značky Chanel sú toho dôkazom. Kostým v chanel štýle si môžete dať aj ušiť.

Pozrite si inšpiráciu klasického štýlu na Pinterest.

Čo sa hodí práve vám a ako vzájomne kombinovať jednotlivé kusy odevov pre formálny i neformálny biznis, na slávnostné príležitosti ako svadba sa dozviete pri konzultácii. Samozrejme aj aké vzory, materiály, farby, siluety,  doplnky – obuv, kabelky si vybrať, aby to spolu ladilo.

Dramatický štýl

dramatický štýlDramatický štýl je nápadný, extrémny, okázalý, miluje trendy, kontrasty, extravaganciu, originalitu. Nositeľka je rada stredobodom pozornosti a často sama udáva trendy

Žena dramatického štýlu miluje dramatické efekty aj v kombináciách farieb, zbožňuje farebnú pestrosť, nápaditosť a nápadné farebné kombinácie. Komplementárne kombinácie, dramatické odtiene, nápadné dezény sú pre ženu dramatického štýlu ako stvorené. Dramatický štýl je zvášť vhodný pre veľké vysoké ženy.

Typické sú nápadné a nezvyklé kombinácie, výrazné vzory, veľké káro, veľké kvety, geometrické vzory, zvieracie motívy…

Umelecký, kreatívny štýl

Kreatívny štýl je nápaditý, originálny, umelecký, výtvarný. Žena kreatívneho štýlu má rada originálne detaily, nekonvenčnosť. Často je sama tvorivá a dokáže si sama vyrobiť doplnky, ozdoby.

Do tohto štýlu by sme mohli zaradiť aj etno inšpirované rôznymi kultúrami, či štýly inšpirované historickými epochami alebo trendom doby. Antika, barok, empír, secesia…móda v hipie, boho štýle…

Kreatívny štýl má napríklad srbská značka IVKO – viď. foto, ktorú nájdete v Bratislave pod Michalskou bránou. Modely tohto štýlu nájdete aj v butiku Twiggi na Klariskej ulici v Bratislave.

Etno môže vyzerať aj elegantnejšie, nie sú to len obvyklé neforemné odevy z klasických malých etno butikov. Aj módni návrhári sa často inšpirujú farebnosťou, dezénmi, siluetami či materiálmi určitého etnika, ich kolekcia je však posunutá do fashion elegantnejšej úrovne.

Prvky rôznych kultúr vidíme na módnych mólach zvlášť v jarnom/ letnom období.

Rebelský štýl

K rebelskému štýlu módy môžeme priradiť napríklad punk, gothic, rock a motorkársky štýl, rôzne ďalšie štýly, ktoré u nás väčšinou nosia mladé dievčatá. Avantgardný štýl obliekania  predstavuje úplný kolaps všetkých obvyklých kánonov a stereotypov v móde. Každá subkultúra si vytvára svoj štýl. Môže byť úzko spojený s hudbou alebo spoločenským dianím.

Elegantný nadčasový štýl, mestský štýl 

Spája v sebe niekoľko štýlov a ich prvkov dokopy, je to štýl pre elegantnú mestskú ženu, ktorá miluje posedenia v kaviarňach, nákupy, prechádzky po meste. Vytvorte si svoj vlastný coctail, mix rôznych štýlov! Môžete spojiť romantické prvky s elegantným štýlom, športové s prirodzeným…

Konzultácia štýlu pre úspešné ženy

Na konzulácii sa dozviete čo je pre vás vhodné a naučíte sa ako si veci skombinovať.

 • Ako si vytvoriť osobný štýl a kombinovať odevy a doplnky, materiály, farby a dezény … čo s čím ladí. Aké materiály, farby, dezény a prvky kombinovať v jednotlivých štýloch, ktoré sa vám páčia.
 • Spoločenské pravidlá odievania, pravidlá obliekania v biznise, tradičný obchodný a neformálny obchodný vzhľad pre ženy, pojmy v dress code. Pravidlá obliekania v práci: Business formal, business casual – classic, smart, relaxed. Casual. Ako sa obliecť do práce a do spoločnosti i na voľný čas.
 • Štýl elegantný, športovo-elegantný, prirodzený, romantický, dramatický, extravagantný, športový, … aké materiály, doplnky, farebnosť zvoliť pre vás osobne, ako vytvoriť želaný dojem. Farba, strih, materiál a doplnky tvoria celkový štýl. Rôzne typy obuvi pre rôzne štýly. Ako zladiť odev a doplnky v rôznych štýloch.
 • Materiály vašich odevov, kvalita. Výber podľa štýlu. Bavlna, strižná vlna, česaná vlna, kašmír, žoržet, viskóza, ľan, twíd, manchester, satén, hodváb, čipka… Nie je vlna ako vlna… Dezény.
 • Dress code. Diplomatický protokol. Spoločenské pravidlá odievania. Čo znamená na pozvánke pre dámu: White Tie, Black Tie, Formal, Semi Formal (Tenue de ville – inofficial), Black Tie Optional (Black Tie Invited), Creative Black Tie, Dressy casual, Smart Casual.
 • Poradím vám, v čom zaujmete partnera… v čom budete vyzerať žensky príťažlivo podľa vášho priania. Aby ste sa cítili dobre VY a súčasne to ocenil aj váš partner.
 • Ako kombinovať rôzne typy oblečenia – podľa vašej profesie, príležitostí, štýlu…

Inšpirujte sa trendmi, ale vytvorte si vlastný osobný štýl. Čo máte rada a čo je vhodné. Elegantný a vhodný odev zvýši vaše šance na pracovný postup, úspech v podnikaní. Atraktívne oblečená sa budete cítiť skvele a bude sa vám preto aj lepšie dariť.

Zákazkové šitie – odevy navrhnuté len pre vás a ušité na mieru

Poradenstvo vo výbere materiálov, strihu, farby. Poskutujem aj poradenstvo v zákazkovom šití. Ak si budete priať rada vám vyberiem látku pre váš nový kostým, blúzku alebo šaty, navrhnem vám strih, doladím všetky detaily a zájdem s vami do krajčírstva, s ktorým spolupracujem. Cena za ušitie modelu je bežnou cenou za kvalitné šitie. Návrh odevu a zabezpečenie materiálov (látky, gombíkov, podšívky, lemoviek…) robím ja. Nakreslím vám návrh, aj ho vysvetlím krajčírkam. Cena návrhu, nákupu látok a doplnkov, poradenstvo v salóne a na skúške je 48 eur/1 hod., rovnako ako pri poradenstve pri nákupoch.

štýl, cena za kurz štýluŠtýlové poradenstvo pre úspešné ženy

orient.čas: 1,5 – 2 h 
cena: 199 eur

 

Štýl v praxi – revízia vášho šatníka. Stylistka vo vašej skrini.

revízia šatníka

 • konzultácia štýlu v praxi
 • ako doladiť to čo už máte a skombinovať vaše odevy – farby, strihy, štýl
 • uvidíte nové možnosti kombinovania vašich odevov
 • vyselektujeme zo šatníka vhodné a nevhodné kusy
 • tie kusy oblečenia, ktoré rada nosíte, doplníme novými.

 

revízia šatníka, cena

Revízia šatníka – štýlové poradenstvo

Štýl v praxi, revízia šatníka u vás doma z hľadiska farieb, strihov, štýlu

69 eur /1 hod., 1 – 3 hod*

*Ak k vám prídem súčasne aj na inú konzultáciu, je možné pridať k tomu rýchle pretriedenie šatníka v dĺžke jednej hodiny, samostatne od 2 hodín.

Ku konzultácii u vás doma, pripočítajte prosím cestovné náklady (0,60/ 1 km, treba rátať km tam i späť, alebo cenu za taxík).

 Stylistka radí – kombinovateľný šatník

Kvalitné oblečenie je súčasťou vášho životného štýlu. Váš dom, byt, auto, chatu, či miesto, kde ste boli na dovolenke veľa ľudí neuvidí – ale každý vidí čo máte na sebe!

Oblečenie vo vhodnej farbe, strihu stojí rovnako, ako to čo vám nesedí. Kúpte si odev, ktorý vám pristane! Kvalitný materiál a dobré ušitie stojí niečo naviac, ale oplatí sa!

Pre ženy v biznise je odev veľmi dôležitý. Dôležité vybrať si vhodný štýl, materiály, farby biznis kostýmov, šiat, sukní, nohavíc, samostatných sák, svetrov, pulóvrov, topov, blúzok, topánok a doplnkov.

Business formal a business casual – čo ktoré obnáša prakticky?

Kedy nosiť formálny odev, kedy neformálny a ako veľmi neformálny si môžete dovoliť na rôzne príležitosti ? Viete to? Všetko sa dozviete pri konzultácii, dostanete odpoveď na všetky vaše otázky, dilemy ktoré v súvislosti s oblečením riešite. Kedy sa čo hodí, ako sa obliecť na ktorú príležitosť – budete v tom mať jasno.

Orientácia v profesionálnych štandardoch odievania vo vašej pracovnej oblasti a správny odev vám uľahčí prácu, kariérny postup a namiesto ranného stresu “ čo na seba“ budete čas venovať príjemnejším veciam. Ráno nebudete bezradne postávať pred skriňou a bedákať že nemáte čo na seba, keď príde tá dôležitá návšteva.

ľahko kombinovateľný šatníkV skrini budú visieť kombinovateľné veci, farebne a štýlovo zladené, už nebudete stále dokola riešiť ženskú dilemu …mám sukňu, ale nemám vrch, neviem čo k nej“, “ mám peknú blúzku, ale nemám si ju k čomu dať“.

Isteže nestačí len sa správne obliecť – také jednoduché to nie je. Ale odev môže mariť vaše vyhliadky na pracovný postup, môže znemožňovať získať potencionálneho klienta a podobne. Ak vysielate nesprávne signály, ťažko dosiahnete svoj cieľ. To platí v biznise aj vo vzťahoch s mužmi. 

V biznise je dôležitý prvý dojem, ktorý pretrváva veľmi dlho – ak investujete svoj čas, vzdelanie, námahu do svojej kariéry nemali by ste zanedbávať ani neverbálnu úroveň komunikácie. Viac ako polovica prvého dojmu je založená na vzhľade!

Nie je to spravodlivé, a veľakrát ani pravdivé, ale faktom je, že hlavne na základe odevu a doplnkov, neverbálnej komunikácie si vytvárame obraz o novom človeku, o jeho vzdelaní, profesionalite, kompetencii, spoľahlivosti, sociálnom postavení… Hodnotenie v našej mysli nemusí byť pravdivé, ale prvotný obraz zostáva v pamäti dlho a je obtiažne ho opraviť. Neriskujte, že druhú šancu nedostanete! Prvý dojem môžete urobiť len raz. A ten často rozhoduje, či ešte bude nejaké pokračovanie.

Sú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, silné osobnosti, ktoré prerazia v biznise aj napriek nerešpektovaniu noriem, ale to nemusí byť váš prípad!

A naviac, čokoľvek robíte – ak sa cítite dobre, je to na vás vidieť a ovplyvní to aj váš výkon. Dokonca i vtedy, keď vás nikto nevidí.

Počas dňa je množstvo príležitostí, kde si zrážame, alebo zdvíhame sebavedomie – zrkadlá, výkladné skrine, sklá vitrín… Spokojná sama so sebou a vhodne oblečená budete vysielať správu o sebavedomej, úspešnej žene.

Ak sa cítite ráno mizerne, povzbuďte sa správnymi farbami!

Štýlové poradenstvo – osobný štýl, revízia šatníka – Stylistka, imidž konzultantka a vizážistka Adriana Čížiková, Bratislava centrum – Staré mesto. 0905 392 050