dress-code-stylSpoločenské a biznis pravidlá odievania vám uľahčia život, samozrejme len za predpokladu, že ich poznáte.

Muži to majú jednoduchšie, ženy majú spravidla viac možností výberu a tým i viac príležitostí na omyl.

Do spoločnosti je dôležité čo je uvedené na pozvánke, v akú hodinu sa spoločenská udalosť koná, v akých priestoroch a čo bude mať oblečené váš partner.

Informácie uvedené na stránke vám poskytnú len základnú orientáciu. Podrobné informácie sú súčasťou Kurzu štýlu pre úspešné ženy. 

K typu odevu treba pridať vhodné farby, materiály, štýl a vaše osobné parametre, farebný typ, typ postavy, zamestnanie, príležitosť, na ktorú sa obliekate. Je to zložitejšie, aby bolo možné napísať jednoduchý návod pre všetky ženy na všetky situácie.

Ak už ste mojou klientkou a nie ste si istá čo zvoliť, stačí zavolať a poradím vám konkrétne čo na seba.

Pravidlá odievania do práce – rýchla poradňa

Do práce sú dve hlavné úrovne odievania – formálny a neformálny štýl:

  1. business formal – formálny štýl odievania
  2. business casual – neformálny štýl odievania ( smart, classic, relaxed)
  • smart business casual. Najviac elegantná neformálna úroveň
  • classic business casual. Hlavný prúd neformálneho biznis odievania
  • relaxed business casual. Veľmi neformálny pracovný odev. Nie je však casual, voľnočasový odev!

Má to svoje pravidlá, kombinácie rôznych kusov oblečenia ktoré vytvárajú daný štýl a úroveň. Hlavne neformálny štýl odievania býva kameňom úrazu. Ženy si pod “ neformálnym“ pracovným odevom predstavujú všeličo. Často to, čo pracovným odevom pre danú oblasť nie je a tak si maria svoje šance na postup aj úspešný nekomplikovaný priebeh pracovných stretnutí. Ak totiž vysielate nesprávne signály, kladiete si, obrazne povedané, polená pod nohy. A potom musíte vynaložiť veľa námahy aby ste negatívny vplyv neverbálnej komunikácie znížili a prekonali.

Prvým kritériom ako sa obliecť je pracovná oblasť v ktorej pôsobíte. Potom váš program. 

Váš výber okrem subjektívnych faktorov (vaša farebnosť, výška, proporcie) záleží aj na vašom pracovnom postavení a pracovnom programe, sociálnych interakciách.

Formálny biznis odev – business formal

Zjednodušene povedané – voľte sukňový kostým alebo puzdrové jednofarebné šaty so sakom. Ak vám puzdrový strih šiat nesedí, treba strih prispôsobiť postave, šaty však musia byť hladké a jednoduché, jednofarebné. Postavy typu hrušky si môžu vybrať empír. Plnšie postavy budú dobre vyzerať v princes odševkoch.

V súčasnosti sa nosí aj nohavicový kostým, ale ten pôsobí o niečo menej formálne, nie tak tradične ako sukňový.

Neformálny biznis odev – business casual

Tri úrovne neformálneho biznis odievania majú zastúpené rôzne kombinácie samostatných kusov, rôzne typy odevov.

Typy odevov, ich kombinácie, kombinácie farieb, vzorov a materiálov vytvárajú rôzne úrovne. Čo s čím kombinovať a čo patrí do ktorej úrovne, čo sa kedy hodí,  je obsiahnuté v konzultácii, kurze štýlu pre úspešné ženy.

Samostatné sukne, samostatné nohavice, blúzy, topy, tričká, pulóvre, svetre a samostatné saká z rôznych materiálov vám poskytnú vysokú mieru flexibility a možnosť obliecť sa v odlišných úrovniach pre rôzne obchodné situácie. Každá úroveň obsahuje iné typy oblečenia a kombinácií pomocou ktorých dosiahnete želaný imidž. Každý biznis a odlišná pracovná situácia si vyžaduje rôzny stupeň neformálnosti.

Kvalitný gabardén, tenšia vlna, vlnený krep, hodváb, bavlna, viskóza, mikrovlákno sa hodí v obchodnom svete. Ľan je síce v lete veľmi príjemný, ale pre veľkú krčivosť sa na pracovný odev nehodí. Iba ak v zmesi s hodvábom či vlnou, ale aj to je na zváženie.

Podľa vášho zadania (firma, pozícia, obchodné situácie) vám doporučím vhodné kombinácie odevov.

Spoločenský dress code, slovníček
– redukovaný výňatok pre ženy:

Online sú uvedené len tipy odevov, rovnako dôležitý je ale aj výber farieb, vzorov, materiálov, doplnkov. Podrobné informácie dostanete samozrejme pri konzultácii.

Okamžitá pomoc ak ste dostali pozvanie a neviete čo si obliecť a čo má mať váš partner.

White Tie = frak, veľmi oficiálne príležitosti.

Pre dámy – veľká večerná toaleta, dlhé elegantné šaty (long gowns).

Black Tie = smoking, dnešná bežne používaná najvyššia forma večerného spoločenského obleku. Cez deň sa nenosí, na svadbu sa preto nehodí.

Pre dámu : kokteilky, dlhé šaty alebo elegantný večerný kostým, teda šaty z dvoch kusov = dresy evening separates (dvojdielne šaty, sukňa a top či blúza, široké spoločenské nohavice z jemnej elegantnej látky a la Marlene a napríklad priesvitný alebo čipkový top ). Bežný biznis kostým si nemôžete obliecť. Ani sukňu a klasickú blúzku.

Semi Formal = vychádzkový oblek.

Denné príležitosti, napr. svadba: pre partnera oblek a pre dámu krátke šaty (ku kolenám) alebo elegantný kostým.

Formal dress = tmavý oblek. Na pozvánke býva aj „dark suit“.

Na večerné príležitosti, po 18 tej, len tmavý oblek pre partnera = dark suit (čierny alebo tmavomodrý, dark navy), cocteilky, krátke spoločenské šaty.

Počas dňa si k tmavému obleku partnera môžete obliecť aj kostým. Na večer šaty!

Na ples si aj k obleku partnera oblečte dlhé šaty. Sukňa a blúzka, ani nohavice sa na ples nehodia. Dvojdielne elegantné šaty sú vhodné (top so sukňou). Na fašiangovú zábavu, bál si oblečte pokojne aj krátke šaty.

Dressy casual je najošemetnejší dress code. Treba sa obliecť neformálne, ale nie športovo. Vhodné napríklad do menšieho divadla, na oslavu …Ako hosť na svadbu. V podstate to znamená elegantnejšiu verziu neformálneho štýlu. Môžete mať šaty, sukňu a blúzku. elegantné nohavice a blúzku…

Casual = voľnočasové odevy. Vyslovene neformálne.

Sukňa a tričko s krátkym rukávom. Nohavice a tričko s krátkym rukávom.

Rifle a tričko, rifle, košeľa, sako. Rifle, košeľa, sveter. Riflový kostým.

Túžite po tom, aby ste boli vždy vhodne oblečená? Čo sa kedy hodí pre vás osobne sa dozviete pri konzultácii štýl.

Kurz osobného štýlu, revízia šatníka – Stylistka, imidž konzultantka a vizážistka Adriana Čížiková, Bratislava centrum – Staré mesto. 0905 392 050