Spoločenské a biznis pravidlá odievania vám uľahčia život, samozrejme len za predpokladu, že ich poznáte.
Muži to majú jednoduchšie, ženy majú spravidla viac možností výberu a tým i viac príležitostí na omyl.
Do spoločnosti je dôležité čo je uvedené na pozvánke, v akú hodinu sa spoločenská udalosť koná, v akých priestoroch a čo bude mať oblečené váš partner.
Informácie uvedené na stránke vám poskytnú len základnú orientáciu. Podrobné informácie sú súčasťou Kurzu štýlu pre úspešné ženy.
K typu odevu treba pridať vhodné farby, materiály, štýl a vaše osobné parametre, farebný typ, typ postavy, zamestnanie, príležitosť, na ktorú sa obliekate. Je to zložitejšie, aby bolo možné napísať jednoduchý návod pre všetky ženy na všetky situácie.
Ak už ste mojou klientkou a nie ste si istá čo zvoliť, stačí zavolať a poradím vám konkrétne čo na seba.
Pravidlá odievania do práce – rýchla poradňa, biznis imidž poradenstvo
Do práce sú dve hlavné úrovne odievania – formálny a neformálny štýl
- business formal – formálny štýl odievania
- business casual – neformálny štýl odievania (smart, classic, relaxed)
- smart business casual. Najviac elegantná neformálna úroveň.
- classic business casual. Hlavný prúd neformálneho biznis odievania.
- relaxed business casual. Veľmi neformálny pracovný odev. Nie je však casual, voľnočasový odev! Na žabky, šlapky, krátke nohavice, cargo nohavice, šaty z holým chrbátom, legíny s pulóvrom, módne roztrhané ďžínsy, priesvitné topy, šaty tesne pod zadok či v dĺžke do polovice stehien ani nepomyslite! Všetko čo sa hodí na pláž alebo na diskotéku zväčša v práci pôsobí nevhodne, vyzývavo, nedbalo alebo až príliš sexi. Pracovníčka banky v legínach s topom k bokom je úkaz, ktorý sa vyskytuje asi len na Slovensku. (Áno, aj to som videla v banke, nehovoriac o šlapkách či crosseroch domnelo schovaných na nohách pracovníčky pre styk s klientmi pod stolom).
Každá úroveň má svoje pravidlá, kombinácie rôznych kusov oblečenia ktoré vytvárajú daný štýl a úroveň. Hlavne neformálny štýl odievania býva kameňom úrazu.
Ženy si pod „neformálnym“ pracovným odevom predstavujú všeličo. Často to, čo pracovným odevom pre danú oblasť ani zďaleka nie je a tak si maria svoje šance na postup aj úspešný nekomplikovaný priebeh pracovných stretnutí. Ak totiž vysielate nesprávne signály, kladiete si, obrazne povedané, polená pod nohy. A potom musíte vynaložiť veľa námahy aby ste negatívny vplyv neverbálnej komunikácie znížili a prekonali.
Prvým kritériom ako sa obliecť je pracovná oblasť v ktorej pôsobíte. Potom vaša pozícia a program.
Váš výber okrem subjektívnych faktorov (vaša farebnosť, výška, proporcie) záleží aj na vašom pracovnom postavení a pracovnom programe, sociálnych interakciách.
Inú zostavu neformálnych odevov bude mať generálna riaditeľka, CEO, obchodná riaditeľka, top manažérka banky, poisťovne, účtovníčka, daňová poradkyňa, administratívna pracovníčka v obchode, zamestnankyňa v neformálnej oblasti, managerka reklamnej agentúry, zamestnankyňa štátnej správy, IT, podnikateľka…
Formálny biznis odev – business formal
Zjednodušene povedané – voľte sukňový kostým alebo puzdrové jednofarebné šaty so sakom. Ak vám puzdrový strih šiat nesedí, treba strih prispôsobiť postave, šaty však musia byť hladké a jednoduché, jednofarebné. Postavy typu hrušky si môžu vybrať empír, šaty prestrihnuté pod prsiami. Plnšie postavy budú dobre vyzerať v princes alebo ramených odševkoch (vertikálne švy).
Dĺžka šiat je ku kolenám, vizuálna dĺžka do “ drieku nohy“ vyzerá najlepšie. Je to tesne pod kolenom, kde je noha najštíhlejša. Fakticky sú šaty alebo sukňa dlhé asi do polovice kolien. Ak lem šiat pretína nohu v najužšom mieste, optickom drieku nohy, vaše lýtka vyzerajú pekne tvarované. Pokiaľ máte krásne kolená môžete si dovoliť dĺžku na šírku dlane nad kolená.
V súčasnosti sa nosí aj nohavicový kostým, ale ten pôsobí o niečo menej formálne, nie tak tradične ako sukňový.
Kostýmy môžete nosiť samostatne alebo s blúzkami a topmi elegantného štýlu. Najviac formálny je kostým bez topu, len sukňa so sakom, alebo nohavice so sakom. Tento typ odevu sa hodí najmä pre političky a vysokopostavené osoby.
Ako obuv si vyberajte lodičky s nižším a stredne vysokým opätkom (3,5 – 8 cm) alebo sandále s uzavretou špičkou. Päta môže byť otvorená. Viac formálne sú uzavreté lodičky. Vysoké ihličky si nechajte na večerné príležitosti. Do biznisu vždy patria pančušky – telovej, antracitovej alebo čiernej farby.
Formálny štýl odievania sa hodí pre konzervatívne oblasti. Pre političky, generálne riaditeľky, top manažérky, stredný management formálnych oblastí by to mal byť najčastejší štýl odievania. Túto úroveň reprezentuje klasický štýl a elegantný štýl. V mojich boardoch na Pinterest nájdete množstvo obrazovej inšpirácie pre odevy, šperky, bižutériu, obuv aj kabelky.
Pre všetky farebné typy žien je iná zostava vhodných farieb na kostýmy, topy aj šaty so sakom. Tmavé farby ako havrania čierna alebo tmavá Navy sú síce vhodné, ale pre mnohé ženy príliš tmavé alebo chladné. Pri konzultácii spoznáte vašu mieru tmavosti aj najvhodnejšie farby pre vás osobne. Všeobecné doporučenie neutrálnych farieb „čierna, šedá, tmavomodrá“ pre dámsky šatník určite nestačí. Je viac konzervatívnych farieb vhodných do tejto úrovne pre kostýmy a šaty so sakom. Fialová, najmä modrofialová, modrá, zelená, červená, purpurová…vo vhodných odtieňoch. Ladiacich s vašou pleťou a vhodnými pre váš biznis. Pre blúzky a topy sú to iné farby a odtiene. Na konzultácii vám ukážem ktoré sa hodia vám.
Aj čierna má rôzne podoby – havrania čierna, uhľovočierna, šedočierna… A možno namiesto čiernej bude lepšia pre vás tmavošedá, najmä ak ste svetlý typ. Vaša biela môže byť čistá, snehovobiela, lomená biela, ivory, krémovobiela… V nevhodnom odtieni vyzeráte nezdravo, nepekne, zvýrazňuje každů chybičku krásy na pleti, oči pohasínajú. Vo vhodne zvolenom odtieni bielej žiarite, vyzeráte krásne a zdravo, vaše oči svietia. Neobmedzujte svoj formálny biznis štýl na čierny kostým a bielu blúzku! To pristane len určitému typu žien, ostatné v takomto tvrdom ladení vyzerajú tvrdo a nepekne.
Neformálny biznis odev – business casual
Tri úrovne neformálneho biznis odievania majú zastúpené rôzne kombinácie samostatných kusov odevov. Základná orientačná schéma je jednoduchá, jej uplatnenie je už o čosi zložitejšie. Čo presne sa hodí záleží vždy na stupni formálnosti či neformálnosti biznisu, pracovnej pozície a tiež pracovného programu, príležitosti na ktorú sa obliekate. Táto schéma je len orientačná, záleží čo robíte, aký je imidž vašej firmy, aj vaša vlastná farebnosť. Dress code vašej firmy musí byť zosúladený s jej filozofiou a dizajn manuálom.
Ako manažérka reklamnej agentúry som tvorila imidž firmám, vytvorím ho aj vám. Pre celú vašu firmu, alebo pre VÁS osobne. Vaše profesionálne odievanie nie je len o pravidlách, je aj o vašom krajšom, dôveryhodnom a profesionálne pôsobiacom novom JA.
Smart, elegantný neformálny obchodný vzhľad. Klasický, elegantný štýl.
Významnú úlohu v neformálnom bisnis odievaní najvyššej úrovne zohráva samostatné sako. Sako je pre ženu v biznise rovnako dôležité, ako pre muža kvavata. Môžete si vybrať napríklad takéto kusy a zostaviť si z nich svoju neformálnu obchodnú zostavu. Niekoľko elegantných samostatných sák, sukní a elegantných topov vo vašich najlepších odtieňoch vám poskytne outfity na celý rok. Ľahko kombinovateľné farby s vašimi odtieňmi k tvári vás oblečú nielen vhodne ale aj atraktívne!
Môžete si obliecť aj šaty bez saka. V tom prípade treba aby boli ruky zahalené, teda voľte šaty s dlhými alebo 3/4 rukávmi.
• elegantný nohavicový kostým
• samostatná sukňa
• samostatné sako
• k tomu elegantná blúzka alebo top – najlepšie z hodvábu, viskózy, zmesi elegantného vzhľadu
Nezabudnite na vhodnú obuv – najlepšie klasické lodičky a vhodnú kabelku klasického, elegantného štýlu. Inšpiráciu nájdete v mojom boarde na Pinterest Classic style.
Do práce samozrejme patria zahalené nohy, najmä vo formálnych profesiách sú nevyhnuté – pančušky si vyberte podľa farebnosti sukne telové, tmavošedé antracitové k tmavej sukni alebo čierne.
Smart business casual je menej formálny odev pre top management na bežné dni, zároveň dostatočne profesionálny vzhľad pre zamestnancov, ktorí chcú a potrebujú byť príležitostne oblečení nie vyslovene formálne, ale v úrovni približujúcej sa formálnemu štýlu. Svetríky sem rozhodne nepatria. Čo sa komu a kedy hodí je predmetom konzultácie, toto je len orientačná schéma.
Classic, klasický obchodný neformálny vzhľad. Klasický, elegantný štýl, mestský športový štýl.
Štýl odevov záleží na formálnosti vašej pracovnej oblasti a vašej pracovnej pozícii. Ako top tu využijete aj kvalitné bavlnené tričká, samozrejme bez nápisov alebo potlače. Môžete si zvoliť zostavu napríklad z týchto typov odevov vo vhodnej farebnosti.
V tejto úrovni môžete nosiť sukne a nohavice aj bez saka, alebo ho obmeniť za cardigán alebo tenký svetrík. Tzv. “ tretia vrstva“ je vhodná najmä pre viac exponované pracovné situácie, kedy je vhodné mať ruky zahalené. Vhodný je i twinset. Svetríky využijete práve v klasickom neformálnom biznis oblečení. Farebne zladené zahalia vaše ruky a aj s tričkom a sukňou tak budete vyzerať pekne, cítiť sa pohodlne a pritom vhodne do práce. Šikovné sú tiež samostatné casual saká, ktoré môžete mať vždy po ruke a tak svoju úroveň odevu “ povýšiť“ .
• Tzv. Združený kostým – sako a sukňa z iného materiálu alebo farby
• Sukňa, sako, blúzka
• Sukňa, sako, top
• Sukňa a blúzka alebo elegantné nohavice a blúzka
• Nohavicový kostým a top/košeľa
• Samostatné sako, samostatné nohavice, blúzka
• Nohavice, tenký pulóver, sako
• Twídový nohavicový kostým , košeľa
Ak rada nosíte šaty, v tejto úrovni si môžete vybrať aj šaty s krátkym rukávom alebo bez. Nezabudnite však, že si obliekate šaty do práce a nie na pláž či na diskotéku! Výstrih do úrovne podpazušnej jamky, dĺžka ku kolenám.
Najviac častý neformálny biznis odev, ktorý vám dá kompetentný, profesionálny vzhľad a nie je ešte príliš uvoľnený. Kedy a komu sa čo hodí je predmetom osobnej konzultácie.
Relaxed, uvoľnený neformálny vzhľad.
V tejto úrovni podľa pracovnej oblasti môže byť viac štýlov. Môžete si vybrať napríklad nasledovné typy odevu v mestskom športovom štýle. Pre neformálne profesie môže byť táto úroveň bežným denným odevom do práce.
• Nohavice riflového strihu ( čierne, hnedé, khaki) + košeľa + športové sako, napríklad úpletové typu casual
• Nohavice a pulóver
• Nohavice a košeľa
• Nohavice a POLO tričko s golierom, sukňa a POLO tričko
• Manchestrové alebo kordové nohavice + košeľa a pulóve
Takéto oblečenie sa hodí do neformálnych oblastí, alebo pre neformálne piatky, casual friday. Najvac neformálna úroveň profesionálneho biznis odievania je voľnejšia pre zamestnancov nefomálnych oblastí.
Podľa vašej pracovnej oblasti a pozície môžete do vašich outfitov zakomponovať aj prvky romantického, dramatického, kreatívneho či dokonca rebelského štýlu. V niektorých profesiách môžete pokojne nosiť aj prirodzený, romantický či dokonca rebelský štýl. K elegantnému štýlu sa dá pridať detail, doplnok z romantického alebo dramatického štýlu.
Typy odevov, ich kombinácie, kombinácie farieb, vzorov a materiálov vytvárajú rôzne úrovne. Čo s čím kombinovať a čo patrí do ktorej úrovne pre váš biznis, vašu pozíciu a čo sa kedy hodí, je obsiahnuté v konzultácii, kurze štýlu pre úspešné ženy. Podľa svojho denného programu využijete viacero úrovní biznis štýlu.
Samostatné sukne, samostatné nohavice, blúzy, topy, tričká, pulóvre, svetre a samostatné saká z rôznych materiálov vám poskytnú vysokú mieru flexibility a možnosť obliecť sa v odlišných úrovniach pre rôzne obchodné situácie. Každá úroveň obsahuje iné typy oblečenia a kombinácií pomocou ktorých dosiahnete želaný imidž. Každý biznis a odlišná pracovná situácia si vyžaduje rôzny stupeň neformálnosti. K typu odevov treba samozrejme pridať aj vhodnú farebnosť pre vašu pracovnú oblasť a pre váš farebný typ, pre vás osobne. To je v rôznych odvetviach celkom odlišné.
V niektorých profesiách máte možnosť obliekať sa vyslovene nefomálne. A inde môžete do svojho outfitu zakomponovať aspoň niečo zo svojho obľúbeného štýlu.
Kvalitný gabardén, tenšia vlna, vlnený krep, hodváb, bavlna, viskóza, mikrovlákno sa hodí v obchodnom svete. Ľan je síce v lete veľmi príjemný, ale pre veľkú krčivosť sa na pracovný odev nehodí, hlavne do formálnych oblastí finančníctva. Iba ak v zmesi s hodvábom či vlnou, ale aj to je na zváženie.
Podľa vášho zadania (firma, pozícia, obchodné situácie) vám doporučím vhodné kombinácie odevov.
Spoločenský dress code, rýchla poradňa
Online sú uvedené len typy odevov, rovnako dôležitý je ale aj výber farieb, vzorov, materiálov, doplnkov. Podrobné informácie dostanete samozrejme pri konzultácii.
Okamžitá pomoc ak ste dostali pozvanie a neviete čo si obliecť a čo má mať váš partner.
White Tie = frak, veľmi oficiálne príležitosti. Dnes zriedkavé, napríklad dress code Plesu v Opere vyžaduje black tie alebo white tie. Názov white tie je podľa bieleho motýlika pre muža.
Pre dámy – veľká večerná toaleta, dlhé elegantné šaty (long gowns). Dĺžka je vyžadovaná až po zem, lodičky zakryté. Pod šatami máte samozrejme pančušky.
Black Tie = smoking, dnešná bežne používaná najvyššia forma večerného spoločenského obleku. Názov je podľa čierneho motýlika pánskeho odevu, ktorý sa nosí na bielu smokingovú košeľu. Cez deň sa smoking nenosí, na svadbu sa preto nehodí. Na svadbu sa nosí žaket.
Pre dámu znamená black tie podľa príležitosti viacero možností: kokteilky – teda krátke šaty ku kolenám, dlhé šaty po zem, zakrývajúce členky alebo elegantný večerný kostým, čím sa myslí odev z dvoch kusov, spodnej časti a topu = dresy evening separates (dvojdielne šaty, sukňa a top či blúza, široké spoločenské nohavice z jemnej elegantnej látky a la Marlene a napríklad priesvitný alebo čipkový top). K tomu si obujte lodičky alebo sandále s uzavretou špicou. Na večerné príležitosti môžete siahnuť po vysokých podpätkoch.
Pozor – na ples tejto úrovne zvoľte dlhé šaty! Až po zem. Ples je dnes najviac frekventovanou formálnou príležitosťou, kde sa vyžaduje Black tie. Ak idete na ples – k smokingu partnera si jednoznačne dajte dlhé šaty! Na túto príležitosť si môžete obuť lodičky i remienkové sandále. Platforme sa vyhnite, siahnite po obuvi s ihličkovými podpätkami a tenkou podrážkou!
Formal dress = tmavý oblek. Na pozvánke býva aj „dark suit„.
Na večerné príležitosti, po 18 tej, len tmavý oblek pre partnera = dark suit (čierny alebo tmavomodrý, dark navy, biela košeľa, decentná kravata), pre vás sú vhodné cocteilky, krátke spoločenské šaty ku kolenám. Počas dňa si k tmavému obleku partnera môžete obliecť aj kostým, napríklad na svadbu či oslavu. Na večer šaty!
Dark suit je bežný dress code na večerné príležitosti, i na plesy a bály.
Na ples si aj k obleku partnera oblečte dlhé šaty. Sukňa a blúzka, ani nohavice sa na ples nehodia. Dvojdielne elegantné šaty sú vhodné (top so sukňou). Na fašiangovú zábavu, bál si oblečte pokojne aj krátke šaty (ku kolenám).
Semi Formal = vychádzkový oblek. Môže byť šedý, sivomodrý, stredne tmavý modrý, tmavošedý, sivý, jednoducho denný oblek.
Denné príležitosti, napr. svadba, oslava: pre partnera oblek a pre dámu krátke šaty (ku kolenám) alebo elegantný kostým.
Dressy casual je najošemetnejší dress code. Treba sa obliecť neformálne, ale nie športovo. Vhodné napríklad do menšieho divadla, na oslavu …Ako hosť na svadbu. V podstate to znamená elegantnejšiu verziu neformálneho štýlu. Môžete mať šaty, sukňu a blúzku. elegantné nohavice a blúzku…
Casual = voľnočasové odevy. Neformálny odev.
Sukňa a tričko s krátkym rukávom alebo bez rukáva. Nohavice a tričko s krátkym rukávom alebo bez rukáva. Úpletové pohodlné sako. Letné šaty.
Rifle a tričko, rifle, košeľa, sako. Rifle, košeľa, sveter. Riflový kostým nie je biznis kostým. Patrí do voľnočasových odevov. Ani náhodou nie je “ bussines casual“, ako som sa s tým na firemnej akcii stretla, že si dotyčná vysvetlila požadovaný dress code po svojom.
Túžite po tom, aby ste boli vždy vhodne oblečená? Čo sa kedy hodí pre vás osobne sa dozviete pri konzultácii štýl.